Daha fazla bilgi için,
lütfen iletişime geçin :

Ortak Avukat

Hukuk Bültenleri
09/06/2022

Kozmetik Güvenliği: Türkiye Güvensiz ve Teknik Düzenlemeye Aykırı Kozmetik Ürünlerin Üzerine Gitmeye Devam Ediyor – Ağustos 2019

Hukuk Bültenleri
Sağlık Hukuku
Genel

Yeni Gelişmeler

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (“TİTCK“), geçtiğimiz günlerde 2019 yılının Nisan ile Haziran ayları arasını kapsayan dönemde kozmetik sektörünün piyasa gözetimi ve denetimi ile ilgili ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi tarafından incelenen 225 kozmetik üründen 76 tanesinin teknik düzenlemeye aykırı, 13 tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edildi. Sorumlu şirketlere toplam 510.491 TL’lik ceza kesildi.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

2019 yılının birinci çeyrek sonuçları ile kıyaslandığında, denetlenen kozmetik ürün sayısı ve teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısındaki artış dikkat çekiyor. Bununla beraber uygulanan toplam ceza tutarlarında da oldukça ciddi bir artış görülüyor. TİTCK, kozmetik ürünlerinin teknik mevzuata uygunluğunu sağlamak amacıyla sağlık sektöründeki sıkı denetimlerini sürdürüyor.

Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı’nın 2019 yılı ikinci çeyrek denetim verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

TİTCK, kozmetik sektöründe pazar gözetim ve denetim faaliyetlerine düzenli olarak devam ediyor. Piyasada bulunan tüm kozmetik ürünler, ilgili kanun ve yönetmeliklerle tamamen uyumlu olmalı, üretici şirketler ise güvensiz ya da teknik düzenlemeye aykırı ürünler satmadığından veya dağıtmadığından emin olmalıdır.

Benzer içerikler