Daha fazla bilgi için,
lütfen iletişime geçin :
Hukuk Bültenleri
09/06/2022

Kozmetik Güvenliği: Türkiye Güvensiz ve Teknik Düzenlemeye Aykırı Kozmetik Ürünlerin Üzerine Gitmeye Devam Ediyor – Nisan 2020

Hukuk Bültenleri
Covid-19
Sağlık Hukuku
Sağlık ve Yaşam Bilimleri

Yeni Gelişmeler

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (“TİTCK“), geçtiğimiz günlerde 2020 yılının Ocak ile Mart ayları arasını kapsayan dönemde kozmetik sektörünün piyasa gözetimi ve denetimi ile ilgili birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi tarafından incelenen 274 kozmetik üründen 151 tanesinin teknik düzenlemeye aykırı, 10 tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edildi. Sorumlu şirketlere toplam 551.106 TL’lik ceza kesildi.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

2019 yılının dördüncü çeyrek sonuçları ile kıyaslandığında, denetlenen kozmetik ürün sayısı ve teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısında önemli bir düşüş dikkat çekiyor. Buna rağmen uygulanan toplam ceza tutarlarının ise arttığı görülüyor. TİTCK, kozmetik ürünlerinin teknik mevzuata uygunluğunu sağlamak amacıyla sağlık sektöründeki sıkı denetimlerini sürdürüyor.

Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı’nın 2020 yılı birinci çeyrek denetim verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

TİTCK, kozmetik sektöründe pazar gözetim ve denetim faaliyetlerine düzenli olarak devam ediyor. Piyasada bulunan tüm kozmetik ürünler, ilgili kanun ve yönetmeliklerle tamamen uyumlu olmalı, üretici şirketler ise güvensiz ya da teknik düzenlemeye aykırı ürünler satmadığından veya dağıtmadığından emin olmalıdır.

COVID-19’un hukuki etkilerine yönelik mevzuat bültenlerimize  https://www.esin.av.tr/tr/coronavirus-desk/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Benzer içerikler