Daha fazla bilgi için,
lütfen iletişime geçin :

Ortak Avukat

Hukuk Bültenleri
09/06/2022

Kozmetik Güvenliği: Türkiye Güvensiz ve Teknik Düzenlemeye Aykırı Kozmetik Ürünlerin Üzerine Gitmeye Devam Ediyor – Haziran 2019

Hukuk Bültenleri
Sağlık Hukuku
Genel

Yeni Gelişmeler

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (“TİTCK“), geçtiğimiz günlerde 2018 yılının Temmuz ile Eylül ayları arasını kapsayan dönemde kozmetik sektörünün piyasa gözetimi ve denetimi ile ilgili üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde tespit edilen güvensiz ve teknik düzenlemeye aykırı kozmetik ürünlerinin listesini yayımladı. İncelenen 354 kozmetik üründen 99 tanesinin teknik düzenlemeye aykırı, 22 tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edildi. Sorumlu şirketlere toplam 845.300 TL’lik ceza kesildi.

2018 yılının ikinci çeyrek sonuçları ile kıyaslandığında, teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısındaki düşüş dikkat çekiyor. Bununla beraber toplam uygulanan ceza tutarlarında ise ciddi bir artış görülmekte. TİTCK, kozmetik ürünlerinin teknik mevzuata uygunluğunu sağlamak amacıyla sağlık sektöründe gün geçtikçe daha da sıkı denetimler uyguluyor.

Sonuç

TİTCK, kozmetik sektöründe pazar gözetim ve denetim faaliyetlerine düzenli olarak devam ediyor. Piyasada bulunan tüm kozmetik ürünler, ilgili kanun ve yönetmeliklerle tamamen uyumlu olmalı; üretici şirketler ise güvensiz ya da teknik düzenlemeye aykırı ürünler satmadığından veya dağıtmadığından emin olmalıdır.

Benzer içerikler